Szósty w kraju! Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator
23.05.2012.

Niezmiernie miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły – Zbigniew Gajdazajął 6 miejsce w kraju w zakończonej właśnie drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o technologiach informacyjnych i komunikacyjnych dla szkół TIK? – TAK!. Organizator akcji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, zaprosił na finał do Warszawy najlepszych uczniów wyłonionych w dwóch etapach rozgrywek. W tym roku o konkursowe laury walczyło ponad 22,5 tys. uczniów z 836 szkół.

Tegoroczny konkurs został podzielony na trzy etapy. Pierwszy polegał na rozwiązywaniu testów w dniach od 16 do 20 kwietnia. W tej części konkursu startowało 36 uczniów naszej szkoły. Najlepszy wynik – 583 punkty uzyskał wtedy Zbyszek Gajda, co plasowało go na 19 miejscu w rankingu ogólnopolskim. Do drugiego etapu, który odbył się już w Opolu zaproszono najlepszych uczniów dla danego województwa. Naszą gminę reprezentował oczywiście Zbigniew oraz dwaj uczniowie strzeleckiej „jedynki” - Michał Borek i Krzysztof Kraik. Od godziny 10:00 do 10:45, zakwalifikowani uczniowie, rozwiązywali 15 minutowy test online. W tym czasie uczestnik odpowiadał na losowo wyświetlające się pytania – maksymalnie 100. Za poprawną odpowiedź punkty były dodawane, ale za błędne odpowiedzi punkty odejmowano!
Eliminacje regionalne Zbyszek zakończył uzyskując 60 punktów. Taki wynik dawał mu pierwsze miejsce w województwie (7 miejsce w Polsce). Jak okazało się kilka dni później – osiągnięty rezultat gwarantował mu udział w finale ogólnopolskim
Na finał, który odbył się 17 maja, Zbigniew wraz z opiekunem zostali zaproszeni do Centrum Konferencyjnego Foksal w Warszawie.
O miano najlepszych walczyło 43 uczniów, reprezentantów wszystkich województw. Każda z trzech grup odpowiadających poszczególnym etapom edukacji, musiała odpowiedzieć na 20 pytań, jednak na odpowiedź uczniowie mieli tylko 30 sekund.
Szybkość reakcji oraz ogromna wiedza pozwoliły Zbyszkowi na wywalczenie 6 miejsca - a co za tym idzie – uzyskanie tytułu laureata konkursu ogólnopolskiego.
Finałowe pytania dotyczyły nie tylko informatyki na poziomie szkolnym, ale przede wszystkim wiedzy o nowych technologiach, w tym m.in. handlu internetowego, bezpieczeństwa w sieci, historii Facebooka, wykorzystania specjalistycznych baz danych czy technologii plików dźwiękowych.

Przy konstrukcji pytań, Polskie Towarzystwo Informatyczne wspomagały prestiżowe marki z branży nowych technologii oraz przedstawiciele polskiego e-commerce czy e-learningu.
Konkurs wsparły również takie marki, jak: Samsung, Motorola, Verx wydawnictwa: PWN, WSiP, platformy e-nauczania: CyfrowaSzkoła.pl, FunMedia, 2Edu, Progman, Centrum e-Learningu AGH, Antyściąga, oraz Centra Egzaminacyjne ECDL BRost, KCE, KISS.

Tegoroczny konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne odbył się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marka Sowy, marszałka województwa małopolskiego oraz regionalnych kuratoriów oświaty.

Finał w Warszawie to także ciekawe prelekcje prowadzone przez m.in. Motorolę, która zademonstrowała programowalne roboty, FunMedia, która przeprowadziła interaktywną lekcję języka angielskiego, a Koordynator ECDL CAD Bohdan Lisowski zaprezentował „Modelowania postaci w grach komputerowych” wraz z pokazami filmów.

Zbyszkowi i jego rodzicom gratulujemy sukcesu!
Dziękujemy także tym wszystkim, którzy pomogli w organizacji i wsparli wyjazd na finał.